برنامه حال خوب

ارسال به دوست

نام شما:  
نام دوست شما:  
ایمیل دوست شما:    

×

اشتراک گذاری


×

برنامه حال خوب - دکتر علی بابایی زاد

  • 1395/06/14
  • 1
  • 3891
  • نوشته الناز فورگی نژاد

 

دانلود فایل صوتی

دانلود فایل تصویری

دو مکانیزم درون فکنی و همانندسازی را گاهی در دل هم می دانند . گاهی این ها می توانند مثبت باشند و گاهی منفی.

درون فکنی : با مدل برداری و تقلید آگاهانه متفاوت است. مکانیزمی است ناخودآگاه و به معنی نسبت دادن ودرون انداختن و درون انداختن امور و چگونگی های خارج روان به درون روان فرد است. مرحله ی مقدماتی همانندسازی است و به تملک در آوردن درونی آن چیزی است که بیرون ماست.

همانندسازی: بخشی از شخصیت کسی که دوست داریم را زندگی میکنیم. مثال بارز آن داستان گاو غلامحسیت ساعدی است. کسی که گاوش را خیلی دوست دارد و آن را از دست می دهد . گاو را درون فکنی می کنندو به گاو تبدیل می شود ( همانندسازی)

در کودکی که منش اتکایی داریم برای زنده ماندن به محیط یعنی پدر و مادر نیازمندیم . پس آنها را درون اندازی می کنیم تا بتوانیم زنده بمانیم و بقا حاصل کنیم. همان شکل گیری والد درون یا فراخود که مکانیزمی است ناخودآگاه و جزو مکانیزم های پخته است. چون برای من سازنده و مفید است . سطح اضطراب را پایین می آورد.

 درون اندازی ممکن است چیزی باشد که برای من امنیت ایجاد می کند یا چیزی که باعث حقارت یا آسیب رسانی به من است و حتی در بزرگسالی تبدیل به رفتار مرضی می شود.

تحت فشار ممکن است سطح اضطراب اینقدر بالا برود که در مورد عامل تهدیدکننده درون اندازی رخ دهد تا بقای نصف و نیمه ای حاصل کنیم که این جنبه اش منفی است و به آن انطباق با دشمن تهدیدکننده برای مقابله با ترس گفته می شود . مثل کسانی که در اردوگاه های آلمانی ها بودند و بعد از مدتی زندانیان تبدیل شدند به نگهبانان خود و با زندانیان دیگر با پرخاش رفتار می کردند.

مثالها :

شاگردی که نشستن استاد را همانندسازی میکند.

دختری که عروسکش را دعوا می کند همانطور که مادرش او را دعوا کرده.

اگر کسی را خیلی دوست داشته باشید بدون اینکه بفهمید شبیه او خواهید شد.

مثل زن و شوهری که همدیگر را دوست دارند . دو دوست، مادر و دختر ، پدر و پسر و ...  .


برگشت
نظر شما
نظرات کاربران
  • تعداد نظرات : 1
  • نظرات انتشار یافته : 1
  • در انتظار تایید : 0
  • نظرات تایید نشده : 0