ارسال به دوست

نام شما:  
نام دوست شما:  
ایمیل دوست شما:    

×

اشتراک گذاری


×

برنامه اردیبهشت-دکتر علی بابایی زاد-92/08/11

  • 1392/08/11
  • 0
  • 1328
  • نوشته الناز فورگی نژاد

نظام ارزشی

 

مکانیزم دفاعی جبران و فوق جبران

مثال: کسی که کودکی خوبی نداشته و مورد آزاد قرار گرفته . در بزرگسالی می شود مدافع حقوق کودکان بدسرپرست و شخصیت سالمی هم دارد.

 

ارتباط : 57% زبان بدن و میمیک صورت – 35% لحن صدا – 8% لغات و کلمات

 

*انسانها با تمایزیافتگی یکسان وارد رابطه می شوند و ادامه می دهند.

مثال: آقایی میگه من دو مورد ازدواج دارم و نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم. خانم اول پزشکه، خانواده خوبی داره، خیلی خوب و شادند. دومی 6 کلاس سواد داره، دستپختش خیلی خوبه . گفته من تا سر کوچه هم بدون من نمیره. هردوی این ها هم جزو ارزش های منه.

 

این آدم نمیتواند انتخاب کند چون هیچ کدام از این ها ارزش او نیست. نظام ارزشی بسیار مهم است. به زندگی جهت می دهد. « من چی میخوام؟!»

 

ویژگی های نظام ارزشی:

 

1-     من انتخابش کردم . ممکن است منبع انتخاب من همان پاسخ های والد من باشد ولی باید دوباره سنجی کنم. باید دوباره انتخابش کنم.

2-     برای من قابل دفاع باشد. مثلا اگر به کسی می گویی : چرا می خواهی بچه دار شوی؟ و میگوید: خوب همه بچه دار میشن  ، این دفاع نیست.

3-     حاضر به پرداخت بها برایش باشم. اگر حرف بزنم و انجام ندهم، گزافه گویی کردم. من هرچه که میخواهم به دست بیاورم ، یک سری از چیزها را از دست می دهم ولی اگر این جزو نظام ارزشی من باشد ، راحت از دست می دهم و افرادی که راحت از دست می دهند ، بهتر به دست می آورند. من اگر نخواهم از دست بدهم، نمی توانم چیزهایی که میخواهم را به دست بیاورم.

4-     برای من اهداف کوتاه مدت و بلند مدت ایجاد می کند.

5-     باعث ایجاد سبک زندگی در من می شود. کسانی که سبک زندگی دارند، تمایزیافته ترند. از نظر روانی هرچه تمایزیافتگی بیشتر باشد، نمره روانی بالاتر است. کسی که سبک زندگی خودش را دارد ، دوست داشتنی است ، چون خودش است.

6-     نظام ارزشی طبقه بندی ( الویت بندی ) شده است. مثلا در مثال اول ، اگر این آقا همه ارزش ها را در نظام ارزشی اش داشته باشد، می تواند الویت بندی کند و بگوید که کدام یک برایش مهم تر است و بدین ترتیب می تواند انتخاب کند. مثلا طبقه بندی برای نظام ارزشی می تواند این باشد : جسمی – ارتباطات – تحصیلی – شغلی- اقتصادی – موقعیت در جامعه.

 

  با تشکر از خانم نیره احمدیان بابت گردآوری این مطلب

دانلود فایل صوتی


برگشت
نظر شما
نظرات کاربران
  • تعداد نظرات : 0
  • نظرات انتشار یافته : 0
  • در انتظار تایید : 0
  • نظرات تایید نشده : 0